Miejsce na twoją reklamę.Który tytoń lubisz najbardziej?

Fumari
Fantasia
Fusion
Romman
Starbuzz
Tonic
Inny

Czy rozmiar ma znaczenie?

Gęste chmury zimnego dymu to coś, czego chyba każdy oczekuje od swojej fajki wodnej. Oprócz dymu ważny jest również wyrazisty i przyjemny smak.
Rozpalamy fajki na bardzo różne sposoby, kombinujemy, przekładamy, dorzucamy lodu czy wlewamy przeróżne ciecze do dzbanów, aby osiągnąć swój ideał.
Można by powiedzieć, że z każdej fajki powinno dać się wyciągnąć taki sam dym… Należy to jednak sprawdzić dogłębnie ;-)

Główne pytanie brzmi: Czy rozmiar ma znaczenie? Aby na nie odpowiedzieć porównaliśmy sześć fajek wodnych, od dużych do tych malutkich, nabite taką samą ilością tytoniu i rozpalone w taki sam sposób. Oprócz naszych własnych odczuć oraz obserwacji, podczas porównywania posłużyliśmy się termometrem z sondą, który pozwolił zmierzyć temperaturę dymu znajdującego się w dzbanie.

Do testowania naszych fajek użyliśmy cybucha MYA, na którym znalazły się dwie warstwy folii oraz (przy każdym paleniu ten sam) kominek z folii. Grzanie zapewnił jeden węgielek Cocobrico do każdego palenia. Temperatura wody wlewanej do dzbanów wynosiła 23 stopnie. Tytoń to za każdym razem ta sama ilość Cuban Mojito od Fantasii.

Jako pierwsza, rozpalona była 84 centymetrowa ‘bazarowa’ fajka przywieziona z Egiptu. Na początku, podczas rozpalania temperatura podniosła się z 23 do 25,7 stopnia. Po 10 minutach palenia, gdy dym oraz smak były już znaczne temperatura dymu w dzbanie wyniosła 26,3 stopnia. Po 15 minutach palenia było to 26,4, natomiast po pół godzinie utrzymywała się na poziomie 26,3.

Drugą fajką była 75 centymetrowa egipska fajka z masywnym, pojemnym dzbanem. Podczas rozpalania temperatura wzrosła do 25,9 stopnia. Po 10 minutach palenia wzrosła do 26,3, po 15 minutach utrzymywała się na tym samym poziomie, a po pół godzinnym paleniu wzrosła jeszcze do 26,4 stopnia. Ilości dymu były zadowalające. Smak był wyczuwalny.

 

Trzecia rozpalona fajka miała 45 centymetrów. Podczas rozpalania temperatura podniosła się z 23 do 26,8 stopnia. Po 10 minutach palenia, gdy zrobiło się sporo dymu temperatura wzrosła do 27 stopni. Po 15 minutach było już 27,5, natomiast po pół godzinie 28 stopni. Dymu było więcej niż przy paleniu z pierwszej, dużej fajki. Smak również wydawał się bardziej wyrazisty.

 

Czwarta fajka miała 37 centymetrów. Warto dodać, że do jej dzbana mieści się bardzo mała ilość wody (pojemność kieliszka). Przy rozpalaniu temperatura sięgnęła 25,6 stopni, lecz już po 10 minutach wyniosła 30,2. Po 15 minutach było 30,3, natomiast po pół godzinie termometr pokazał 30,5 stopnia. Fajeczka ta potrafi produkować spore ilości dymu, a smak tytoniu przy paleniu jest bardzo wyraźny.

Piątą fajką była 35 centymetrowa MYA QT. Podczas rozpalania temperatura podniosła się z 23 do 25,6 stopnia. Po 10 minutach palenia wyniosła 30,6, po 15 minutach było to 30,8 a po pół godzinie 30,9 stopnia. Podczas tego palenia ilość dymu była największa z dotychczas testowanych fajek, natomiast smak tytoniu najbardziej wyrazisty.

 

Ostatnią testowaną fajeczką była 32 centymetrowa MYA Solo. Podczas rozpalania temperatura w dzbanie zmieniła się z 23 do 25,7 stopnia. Po 10 minutach, gdy dym zrobił się gęsty termometr pokazywał 30,5, po 15 minutach 30,8 natomiast po pół godzinie 31 stopni. Ilości dymu oraz wyrazistość smaku porównywalna do modelu QT.

Ten eksperyment, choć męczący i przyprawiający o ból głowy, pozwolił wyciągnąć następujące wnioski: duże fajki o wiele lepiej schładzają dym tytoniowy niż fajki mniejsze. Niestety ilości dymu oraz wyrazistość smaku podczas palenia odbiega od tego, co prezentują mniejsze fajeczki. Wyższa temperatura w fajce, można by powiedzieć, więcej wyciska z tytoniu. Dymu jest znacznie więcej, a smak jest bardziej wyrazisty.

Kupując fajkę, samemu należy zdecydować czy zależy nam bardziej na estetyce i wystroju wnętrz oraz zimnym, lecz mniej gęstym dymie, czy wolimy bardziej mobilną i łatwą do schowania mniejszą fajkę dającą znaczne kłęby dymu. Wybór na pewno nie jest łatwy, ale mamy nadzieję, że ten artykuł, choć trochę pomoże dobrze zdecydować.

 

Na zakończenie pamiętajcie, rozmiar ma znaczenie!


Autorzy: Piotrek i Darek (Fajowi)

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.dodajdo.com
lotus elise