Miejsce na twoją reklamę.Który tytoń lubisz najbardziej?

Fumari
Fantasia
Fusion
Romman
Starbuzz
Tonic
Inny

Etykieta palenia fajki wodnej

Na wstępie chciałbym oznajmić, że NIE ISTNIEJĄ odgórnie narzucone zasady zachowania podczas palenia shishy. Są one umowne i mogą się nieco różnić w różnych kulturach. Sporo się dowiedziałem odnośnie tego od mojego kolegi Maleka [czyt. Malika], który pochodzi z Algierii (Afryka Północna).

 

Zacznę może od tego, gdzie naszą fajkę postawić...

W internecie widziałem opinie, że powinna stać na podłodze, a to wcale nie jest tak! Chodzi o to, aby była ustawiona niżej, niż siedzą osoby palące. A to wszystko dlatego, że ustawienie fajki powyżej uznawane jest za niestosowne, oznacza brak szacunku dla palących i ujmę honoru. Bardzo popularne są takie niskie stołeczki, na których możemy postawić naszą nargile. Jednak są od tej zasady odstępstwa, np. gdy palimy z małej fajki typu pączek, dynia, itp. lub gdy mamy krótkiego węża. Wtedy śmiało możemy ustawić fajeczkę np. na stole i wtedy na pewno nikt się nie obrazi.

 

Cały rytuał zawsze rozpoczyna osoba, która przygotowała fajkę, a to ze względu na to, że musi się upewnić, że shisha została dobrze przygotowana. Osobą przygotowującą zazwyczaj jest gospodarz domu. Jeżeli węgiel rozpalał ktoś inny, to pali jako drugi.

 

Kiedy już zaczniemy palić - powinniśmy robić to powoli i bez pośpiechu, pozwalając na swobodny przepływ powietrza w cybuchu i równomierne ogrzewanie melasy. Nie należy się obawiać, że nasz towarzysz się niecierpliwi. Niestosowne jest tylko, gdy jak już sobie popalimy, to robimy przerwę i przetrzymujemy węża, aby potem znowu zaciągnąć się kilka razy. Jeżeli masz dość, to umożliwiasz palenie osobie następnej.

 

Nie powinniśmy podawać węża bezpośrednio drugiej osobie. Po zakończeniu palenia należy wężyk opleść wokół korpusu i powiesić końcówkę z ustnikiem na adapterze (elemencie, z którego wychodzi wąż) lub jeżeli istnieje taka możliwość, to położyć rękojeść na talerzyku albo ewentualnie odłożyć węża na stół. Jest to znak, że skończyliśmy. Następny palący powinien być osobą siedzącą po naszej prawej stronie...

 

Najgorszym nietaktem jest odpalanie papierosa od węgielka. Tak w ogóle ta zasada powstała przez niecierpliwych Europejczyków, którzy między kolejkami popalali papierosy. Wśród Arabów jest to w ogóle nie do przyjęcia, bo psuje klimat i zaburza naturalny rytm palenia.

 

Nie powinniśmy też wydmuchiwać dymu komuś prosto w twarz. Wyjątkiem jest to, gdy ktoś nas o to poprosi, aby poczuć zapach palonego tytoniu, aby zadecydować czy chce z nami palić.

 

Jeżeli używamy plastikowych ustników, to zdejmujemy go po zakończeniu palenia, aby następny palący mógł swobodnie założyć swój (używa się ich z reguły tylko w miejscach publicznych). Nigdy nie palimy wszyscy z jednego ustnika higienicznego! W przypadku gdy nie wystarczy nam ustników dla każdego, należy sobie darować ich użycie.

 

Jak palimy bez plastikowych ustników i mamy zwyczaj zaślinienia końcówki, to przecieramy ją sami po zakończeniu palenia i przed odłożeniem węża. Niedopuszczalne jest wycieranie końcówki samemu w momencie rozpoczęcia swojej kolejki – oznaka braku szacunku i obrzydzenia dla poprzednika.

 

Wężyka nie trzymamy lewą ręką, bo uznawana jest ona za tą gorszą – używaną do celów higienicznych. Jest to małe utrudnienie dla mańkutów.

 

Wąż nie służy jako wskazówka i nie powinniśmy nim na coś wskazywać lub nim wymachiwać podczas palenia i rozmowy. Mimo, że fajka wodna to tylko narzędzie, to jest oddawany mu pewien szacunek – w końcu dzięki niej mamy możliwość rozkoszowania się dymnymi cumulusami.

 

Na zakończenie chciałem tylko dodać, że nie mam zamiaru kogoś zmuszać lub namawiać do przestrzegania tych zasad. To po prostu warto wiedzieć, chociażby dla tego, żeby nie dziwić się jak zobaczymy kogoś palącego i zachowującego się w ten sposób, a gdy wyjedziemy na wycieczkę do jakiegoś arabskiego kraju i wybierzemy się do shisha baru – to lepiej zachowywać się jak należy, aby wczuć się  w te wspaniałe klimaty i zrelaksować się paląc pachnące melasy bez obawy krzywych spojrzeń obsługi oraz innych klientów...

 


Autor: kiper7

 

 

 

 

 

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.dodajdo.com
Ubrania Ciążowe