Miejsce na twoją reklamę.Który tytoń lubisz najbardziej?

Fumari
Fantasia
Fusion
Romman
Starbuzz
Tonic
Inny

 • Jean-Leon Gerome
  Jean-Leon Gerome
 • Jean-Leon Gerome
  Jean-Leon Gerome
 • Jean-Leon Gerome
  Jean-Leon Gerome
 • Richard Dadd
  Richard Dadd
 • Jean Rachmiel
  Jean Rachmiel
 • Jean-Leon Gerome
  Jean-Leon Gerome
 • Paul Desire
  Paul Desire

Fajka wodna w sztuce

We wrześniu 1798 roku wojsko Napoleona wmaszerowało wraz ze swoim dowódcą do Egiptu, gdzie w bitwie pod Piramidami pokonało Turków. Po tym zwycięstwie Napoleon postanowił pozostać kilka tygodni na terenie Egiptu, po czym został wywieziony przez Brytyjczyków. Lecz w tak krótkim czasie, w jakim tam był zainicjował coś wielkiego...Początkowo śladem Napoleona, na Bliski Wschód podążali tylko nieliczni, ciekawi świata Europejczycy, jednak tendencja ta szybko przerodziła się w prawdziwy napływ, głównie pisarzy i malarzy zainspirowanych wschodem, których świat okrzyknął później orientalistami. To właśnie oni, podróżując po Turcji, Iraku, Persji, Egipcie i Palestynie zmienili uprzedzenia wielu Europejczyków o Wschodzie i zainspirowali wiele pokoleń artystów.

 

Zarówno w wyobrażeniu świata wschodniego jak i zachodniego, fajki wodne uchodziły za wytwór godny motywu w sztuce, a orientaliści wyraźnie ukazali to w swoich dziełach. Jednym z nich był zagorzały wróg impresjonizmu, Jean-Leon Gerome. Zafascynowany wrażeniami z dwóch wypraw do krajów arabskich - w 1854 do Turcji i 1857 do Egiptu - uważany jest za głównego przedstawiciela motywu shishy w malarstwie. Przedstawiony na jego obrazach jest tak zwany Bashi-Bazouk, czyli przywódcą najemnego wojska Imperium Osmańskiego. Specyficznie pofałdowana suknia i jasna karnacja zdradzają, że przywódca jest bałkańskiego pochodzenia. Tego typu suknie do dziś noszone są podczas ceremonialnych uroczystości przez wojsko greckie. Obrazy Gerome'a są tak filigranowe i dokładne w odwzorowaniu detali, że używane były podczas szkoleń jako rekwizyt.

 

Podróże po bliskim wschodzie odbiły się także na twórczości brytyjskiego malarza ery wiktoriańskiej, Richarda Dadda. Niestety rejs po Nilu, jaki Dadd odbył w 1842 wpłynął nie tylko na jego twórczość, ale też i na zdrowie. Dadd nabawił się poważnego udaru słonecznego, który odbił się na jego zdrowiu psychicznym. Uwierzył, że jest wysłannikiem Boga Ozyrysa, który nakazał mu zgładzić grzeszników. Powróciwszy do Anglii Dadd nabrał przekonania, że jego ojciec jest Szatanem w przebraniu. Zwabiwszy go w odludne miejsce, zasztyletował i uciekł do Francji. W drodze do Paryża Dadd dokonał próby morderstwa na turyście. Został schwytany, osądzony i przyznawszy się do zabicia ojca - skazany na dożywotnie przebywanie w zakładzie dla umysłowo chorych. Badania lekarskie wykazały, że cierpiał na schizofrenię. W szpitalu pozwolono mu kontynuować malowanie. Tam też powstały jego największe, choć nieliczne dzieła o tematyce arabskiej oraz z motywem fajki wodnej jak "Portret Sir Thomasa Phillipsa w stroju wschodnim, leżącego z fajką wodą".

 

Kolejnym godnym uwagi orientalistą jest zapewne Paul Désiré Trouillebert. Ten francuski "Barbizończyk" zasłynął dziełem "Servante du harem" z 1874 r., przedstawiającym służącą w haremie, trzymającą na tacy gotową do palenia shishę. Obraz ten jest niewątpliwie najczęściej łączonym z fajką wodną dziełem malarskim.

 

Również Polska ma swojego wybitnego przedstawiciela orientalizmu, który na swoich obrazach przedstawiał shishę, a mianowicie Stanisława Chlebowskiego. Twórczość Chlebowskiego jest mało znana w Polsce, a jego obrazy należą do rzadkości, ponieważ większą część życia malarz spędził za granicą. Kształcił się w między innymi w Petersburgu oraz w Paryżu u mistrza Jean-Leon Gerome'a. Od 1865 roku mieszkał w Konstantynopolu na dworze Sułtana Abdul-Azisa, gdzie przebywał jedenaście lat, malując obrazy z dziejów Turcji i sceny rodzajowe z życia dworu. Zauroczenie egzotyką Wschodu, przepychem i dekoracyjnością stroju oraz oryginalnym pięknem przedmiotów takich jak fajka wodna widoczne jest m.in na takich obrazach jak „Bashi Bazook z fajką wodną" oraz "Szachiści".

 

Shisha pojawiała się w malarstwie jednak już przed "napoleońską wyprawą" do Egiptu, chociażby na obrazach brytyjskiego artysty Tilly Kettle'a. Kiedy w 1768 dotarł wraz z Brytyjską Kompanią Wschodnio-indyjską do Indii postanowił się osiedlić w mieście Madras. Własnie w tym mieście (również w Kalkucie) powstała większość jego dzieł, a wśród nich obrazy z fajką wodną na planie.

E. Declacroix

E. Declacroix

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Jean-Leon Gerome

Stanislaw Chlebowski

Stanislaw Chlebowski

Stanislaw Chlebowski

Stanislaw Chlebowski
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.dodajdo.com
Ubrania Ciążowe