Miejsce na twoją reklamę.Który tytoń lubisz najbardziej?

Fumari
Fantasia
Fusion
Romman
Starbuzz
Tonic
Inny

  • Pierwotne fajki
    Pierwotne fajki

Historia sziszy na świecie

Możemy zaobserwować wiele różnych okręgów kulturowych, w których pali się shishę. W Egipcie zwą ją shisha ( j. perski - szkło), lecz słowo to bardziej odnosi się do samego tytoniu - melasy. W rejonie byłego Imperium Osmańskiego - dzisiejsza Turcja i Syria - zwana jest nargileh. Słowo to pochodzi od perskiego słowa nargil i oznacza tyle, co kokos. Pierwotne fajki wodne były wykonywane m.in. właśnie ze skorupy kokosa. Co do pochodzenia pierwszej, pierwotnej fajki istnieje zatem kilka teorii:

 

Ameryka:

 Hipoteza amerykańskiego pochodzenia fajki wodnej powstała na spekulacjach i badaniach Dr Weinera, który twierdził, że pierwotni Amerykanie palili tytoń początkowo w zwykłych fajkach, a z czasem stworzyli pierwotną fajkę wodną. Amerykański uczony, Ivan Van Sertima obala tę teorię usiłując udowodnić, że fajkę wodną przywieźli do Ameryki mieszkańcy Afryki, którzy według niego mieli dotrzeć na drugi brzeg Atlantyku znacznie wcześniej niż Europejczycy. W 1976r. wydał on pracę zatytułowaną “They Came Before Columbus” („Przyszli przed Kolumbem”), w której próbuje udowodnić związek pomiędzy ludem afrykańskim a rdzennymi amerykanami. Ta oraz inna z jego prac - “African Presence in Early America” („Obecność Afrykańczyków we Wczesnej Ameryce”) udowadniają, że istniały muzułmańskie osiedla w obu Amerykach dużo wcześniej niż wyprawa Kolumba była w ogóle planowana. Van Sertima pisze o dwunasto- i trzynastowiecznych, chińskich dokumentach, które mówiły o wymianie handlowej, pomiędzy muzułmanami a pierwotnymi mieszkańcami Ameryki.

 

Afryka:

Możliwość pochodzenia shishy z tego właśnie kontynentu potwierdzają specjaliści. Uważają oni prymitywną "dakkę", używaną przez rdzennych mieszkańców południowej Afryki do palenia konopi, za pierwowzór nargili. Odnalezienie w jednej z etiopskich jaskiń resztek takowych fajek wodnych z XIV w. znacznie uprawdopodabnia tę teorię.

 

Persja:

Teoria powstania fajki wodnej w dzisiejszym Iranie nie jest potwierdzona żadnymi dowodami. Teorię tę wzniósł irański naukowiec - Hasan Semsar, który przypisuje wynalezienie shishy "perskiemu geniuszowi", nie podając niestety żadnych szczegółów.

 

Indie:

Historyk Joseph A. Frank twierdzi, że kilka tysięcy lat temu palono (w Indiach - przyp. red.) fajkę wodną zwaną "Dahoom Netra", nabijaną aromatycznymi, leczniczymi ziołami, a także bardzo prawdopodobnie narkotykami. Z czasem w pierwotnej shishy zaczęto palić również tytoń - znany dziś jako melasa i tombaal - mieszany z miodem, w celu poprawy smaku. Również G. Gercek potwierdza tą teorię. Hookah, jak zwali ją Hindusi, miała powstać w rejonie granicy indyjsko-pakistańskiej, skąd „wywieziona” została do Imperium Osmańskiego i Chin. Do dziś przetrwały obrazy, powstałe za czasów panowania cesarza Chin, Wan-li z dynastii Ming (1338-1644), ukazujące shishę wykonane z porcelany. Również pisma Marca Polo potwierdzają ówczesną obecność fajek w Chinach. Palenie shishy w Chinach dozwolone było również dla kobiet. Z Indii hookah przeszła również do Konstantynopola, gdzie bardzo zyskała na znaczeniu głównie za sprawą władcy, Murata IV (1623-40), który bardzo cenił sobie palenie shishy. Obowiązywało kilka zasad rozpalania i palenia fajki, która została udoskonalona i składała się z czterech części: Agizlik (wąż), Lüle (cybuch), Marpuc (korpus) oraz Gövde (flakon). Wszystkie części wytwarzane były przez wyspecjalizowanych rzemieślników, a każdy wprawiony palacz uważał, że inni odpalają ją w zły sposób...

 

Turcja:

Arghile w Turcji pojawiła się już w XVII wieku. Nie można być pewnym co do jej pochodzenia jednak mówi się iż pierwotny jej kształ pochodzi z Indii oraz Persji. W Turcji jednak przedmiot ten został całkowicie zrewolucjonizowany i przybrał nowy wygląd na następne kilkaset lat. Turkowie wymyślili iż palenie fajki wodnej może stać się bardziej praktyczne. Zmienili oni wygląda fajki tak, aby podnieść jej funkcjonalność - wprowadzili szklany dzban, zmniejszyli role drewnianych elemntów oraz dodali wąż. Narghile szybko stała się symbolem statusu w Turcji. Gościom w domach oferowano ją, aby okazać im zaufanie. Pewna, związana z tym anegdota opowiada o "dyplomatycznym zajściu", jakie miało miejsce pomiędzy Turcją a Francją w roku 1841. Ówczesny Sułtan, nie pozwolił francuskiemu ambasadorowi zapalić shishy podczas ich spotkania. Znana również w Europie centralnej - głównie dzięki wojskom Napoleona shisha - na przełomie XIX i XX wieku, stała się obiektem pożądania wielu zamożnych, których żony chętnie pozowały do zdjęć podczas palenia fajki. W latach 60 XX wieku, fajka szybko rozprzestrzeniała się po całym świecie, od krajów arabskich, poprzez Europę i Amerykę, aż po Japonię i Australię. Jest ona obecnie najstarszą, praktykowaną niemal na całym świecie, arabską tradycją.

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.dodajdo.com
Ubrania Ciążowe