Miejsce na twoją reklamę.Który tytoń lubisz najbardziej?

Fumari
Fantasia
Fusion
Romman
Starbuzz
Tonic
Inny

Podsumowanie roku 2007

Rok 2007 był niewątpliwie tym, w którym popularność fajki wodnej w Polsce zaczęła szybko wzrastać. Objawiło się to głównie w postaci wprowadzenia na polski rynek nowych produktów. Wszak czy ktoś sprowadzałby na handel coś, na co nie byłoby popytu ? Całe szczęście były to produkty często o niebo lepsze niż te poprzednio dostępne. Tym samym Polacy zyskali dostęp do towarów naprawdę dobrej jakości, a co ważne ich ceny w cale nie należą do wysokich.

 

Początek roku ubiegłego to malutki kroczek na przód i sprowadzenie do Polski fajek Aladina. To właśnie od nich zaczęła się zmiana oblicza polskiego rynku z fajkami wodnymi. Zaczęły znikać z niego tzw. „bazarowe złomy”, a pojawiały się coraz to lepsze jakościowo fajki. Po Aladinie pokazały się fajki chińskie – na wyróżnienie zasługuje tu firma Buszek (www.buszek.com), która oferuje „chińczyki” o świetnym stosunku jakości do ceny. Również warta przypomnienia jest oferta warszawskiego sklepu shishacenter.pl, w której znajdziemy spory wybór takich właśnie fajek. Niestety te najbardziej klasowe sprzęty nadal trzeba było sprowadzać choćby od naszych zachodnich sąsiadów. Cały rok musieliśmy czekać jednak było warto. Na przełomie listopada i grudnia wrocławski sklep shishka.pl wprowadził do sprzedaży fajki firmy MYA. Należą one do światowej czołówki, dlatego też na chwilę obecną są to najlepsze jakościowo shishe dostępne w Polsce.

 

Po długim okresie na polskim rynku pojawiła się również możliwość zakupu legalnego, innego niż El Nakhla czy El Hennawy tytoniu. Fakt ten zawdzięczamy wspomnianej wcześniej firmie Buszek z Krakowa. Rozpoczęli oni dystrybucję tytoniu Al Waha, który znajduje się półkę wyżej od wymienionej wcześniej dwójki. Tym bardziej można mieć powody do radości, gdyż cena tego właśnie tytoniu została ustalona na bardzo atrakcyjnym, niskim poziomie. Na chwilę obecną wynosi ona 7,50 zł za 50g, a przy zakupie powyżej 10 szt. – 6,50 zł. Jest to niewątpliwie łakomy kąsek nie tylko dla osób fizycznych, ale również dla lokali serwujących fajkę wodną. Mogą one oferować lepszą jakościowo shishę, ponosząc porównywalne koszty związane z zakupem tytoniu. To jednak nie koniec przygody z tytoniem smakowym w Polsce. Jednym z hitów zeszłego roku było pojawienie się na polskich portalach aukcyjnych tytoniu Starbuzz, czyli jednego z najlepszych jakościowo na świecie. Był on przepakowywany do specjalnych woreczków strunowych i sprzedawany w 30 gramowych porcjach. Mimo, że ceny były bardzo wysokie, to chętnych na zakup nie brakowało. Powodem zapewne był utrudniony dostęp do tytoniu tej firmy, a ten jak wiadomo sprzedawany jest tylko i wyłącznie na terenie USA. Cena rosła wraz ze wzrostem popytu – niby normalne zjawisko tylko czy nie urosła ona zbyt wysoko ? 250 gramowa puszka tegoż właśnie tytoniu w USA to koszt około 20 USD, a 30 gramowa próbka na aukcjach osiągnęła już pułap 21 zł. Zatem czy nie lepiej samemu sprowadzić tytoń ? Nie dość, że dostaniemy go w oryginalnym opakowaniu, będziemy mieć do wyboru pełną gamę smaków, to jeszcze wyjdzie nas sporo taniej niż w Polsce mimo znacznie wyższych kosztów wysyłki. Na szczęście coraz więcej ludzi zaczyna myśleć w ten sposób, a zakupy międzynarodowe nie sprawiają Polakom żadnych problemów. Sytuacja z windowaniem ceny wyglądała podobnie w przypadku Serbetli. Wielu z Was pewnie pamięta cenę 17 zł za 125 gramową paczkę. Było to czasy królowania na polskim rynku tytoniu El Nakhla. Gdy coraz więcej ludzi zaczęło próbować Serbetli, sprzedawca bardzo szybko to zauważył i tak jak wzrastała sprzedaż, tak wzrastała również cena Serbetli. Obecnie ukształtowała się ona na poziomie 25 zł. Czy dużo ? Na to pytanie odpowiedzieć musicie sami. Bardzo pozytywne w tym wszystkim jest to, iż oferta „polskiego” Serbetli zwiększyła się z kilku do kilkunastu smaków. Na tym zakończymy podróż w czasie po polskim rynku tytoni do fajki wodnej.

 

Tytoń musimy czymś podgrzewać, wiec oczywiście nie mogło obejść się bez węgielków. Można powiedzieć, że wśród całej puli tych dobrych jakościowo towarów, pierwsze zagościły właśnie one. Przypominacie sobie jakie końcem roku 2006 było zainteresowanie Cocochą, czyli węglem ze skorupy kokosa ? W porównaniu do obecnej sytuacji ceny były wręcz kosmiczne. Zaczęły one spadać po równi pochyłej wraz ze wzrostem konkurencji wśród sprzedawców. Popularność węgielków kokosowych przyćmiły później samorozpalające się krążki Three Kings, które są ciągle uważane za jedne z najlepszych jakościowo na świecie. Pojawiły się również następne rodzaje węgla naturalnego, jak choćby mniejsza wersja Cocochy – Cococbrico czy też „belgijskie” w krążkach. Ostatnimi miesiącami 2007r. na rynku polskim mogliśmy zobaczyć kolejne węgle naturalne - z różnego rodzaju drzew oraz „japońskie”, czyli małe kosteczki, srebrne kosteczki. Krótko mówiąc…węgla w Polsce nie brakuje.

 

Fajki wodne mamy, tytoń mamy, węgiel również…zostały jeszcze akcesoria. Najważniejsze wśród nich są węże. Te najlepsze jakościowo, jak wiadomo „przypełzły” do Polski właśnie w roku 2007. Niezwykłą popularnością cieszyły się węże, których rękojeść odlana jest na kształt węża kobry, pod którą znajduje się postać jednego z władców starożytnego Egiptu – Tutanchamona. Po nich nadszedł czas węży syryjskich. Stosunkowo tanie, mało efektowne, lecz świetne jakościowo węże szybko stały się kuszącą alternatywą dla ludzi planujących taki właśnie zakup. Bardzo znany stał się temat z naszego forum „Cobra vs. Syrian”, czyli prościej mówiąc – który lepszy. Skoro był to rok rozwoju polskiego rynku shishowego, to dlaczego miałoby na nim zabraknąć innych akcesoriów ? I tak pojawiły się różnego rodzaju cybuchy, flakony, adaptery, specjalne folie na cybuch, filtry antynikotynowe, ozdóbki czy choćby specyfik, jakim jest Mola mix.

 

Podsumowując powyższe, miłośnicy fajki wodnej w Polsce mogą mieć powody do zadowolenia. Rynek bardzo się rozwinął i chcąc zaopatrzyć się w dobrą fajkę, węgiel bądź akcesoria, wcale nie musimy już robić zakupów zagranicą. Co więcej na chwile obecną po prostu się to nie opłaca, gdyż ceny w Polsce są bardzo zbliżone, a często nawet lepsze…nie wspominając już o różnicy w cenie wysyłki. Taki stan rzeczy na pewno może napawać optymizmem na przyszłość. Niestety ciągle brakuje na rynku dobrego tytoniu. Fakt ten wynika zapewne z bardzo utrudniających import przepisów jednak mamy nadzieję, że pomału ta sytuacja będzie się zmieniać, a obecny rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni, który trzeba powiedzieć otwarcie – był bardzo dobry.

 

Rynek mamy w skrócie podsumowany więc pozwolimy sobie wspomnieć teraz o naszej działalności. Założone 03.VI.2006 www.shisha.fora.pl było pierwszym i największym polskim forum internetowym poświęconym fajce wodnej. Niestety powstało na darmowym serwerze i mieliśmy dość ograniczone możliwości oraz brak dostępu do bazy danych. Już w pierwszych miesiącach 2007r. pojawił się pomysł przeniesienia go na własny serwer. Tak się złożyło, że na przełomie czerwca i lipca do naszej dwuosobowej załogi dołączył Keshishian, a 01.VII.2007 powstała nowa odsłona forum – www.shisha-forum.pl. Po ponad roku mogliśmy powiedzieć, że jesteśmy „u siebie”. Zwiększyły się możliwości związane z funkcjonalnością forum, a to zaczęło rozwijać się w dość dynamicznym tempie. Na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych ponad 480 użytkowników i jesteśmy nadal największym i wiodącym polskim forum poświęconym fajce wodnej. Korzystając z okazji chcielibyśmy serdecznie podziękować tym, którzy są z nami i współtworzą forum udzielając się na nim.

Na sam koniec zostawiamy kilka zdań na temat portalu. Jest to kontynuacja (podobnie jak forum) pierwszej strony w Polsce, poświęconej fajce wodnej, czyli www.shisha.prv.pl. Powstała ona jeszcze przed starym forum i tworząc ją nasza wiedza nie była tak rozwinięta jak obecnie. Postanowiliśmy przygotować jej nową odsłonę, czyli www.shisha-portal.pl. Nie ukrywamy, że pochłonęło to bardzo wiele naszej pracy, dlatego też zachęcamy wszystkich do systematycznych odwiedzin zwłaszcza, że cały czas pracujemy nad nowymi materiałami, a portal będzie sukcesywnie rozwijany. Dedykujemy go wszystkim palaczom fajki wodnej w Polsce.

 

Szczęśliwego Nowego Roku 2008 życzy zespół shisha-portal.pl !

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.dodajdo.com
Ubrania Ciążowe