Miejsce na twoją reklamę.Który tytoń lubisz najbardziej?

Fumari
Fantasia
Fusion
Romman
Starbuzz
Tonic
Inny

Szuru-Buru, jak utrzymać fajkę w czystości

Czyszczenie fajki wodnej i akcesoriów z nią związanych to bardzo ważna czynność i nigdy nie powinniśmy o niej zapominać. W moim osobistym odczuciu istnieją dwa typy czyszczenia – „zwykle” oraz „specjalne” (nie ma tutaj co wymyślać dziwnych nazw). Czyszczenia zwykłego dokonujemy po każdym paleniu, natomiast porządne czyszczenie powinniśmy robić co kilkanaście paleń, zależnie od stopnia zabrudzenia fajki i osprzętu.

 

Czyszczenie zwykłe:

 

 

Wyrzucamy popiół, resztki melasy i wszystkie inne śmieci, które zebrały się w czasie palenia. Cybuch myjemy gąbką z zaschniętych resztek melasy i soków, które się przypaliły wewnątrz, w razie potrzeby używamy szczotki. Cybuchy, które są w środku chropowate (niepolakierowane) bardzo ciężko jest wyczyścić i po jakimś czasie nie będziesz w stanie doszorować ich do dna i cybuch będzie wyglądał dosyć brzydko – tutaj niestety niewiele można poradzić, taki już urok tych cybuchów. Rozkręcamy wszystkie możliwe elementy naszej fajki (przy połączeniach na wcisk po prostu rozkładamy co się da) i pod bieżącą wodą czyścimy wnętrze fajki wyciorem, talerzyk myjemy gąbką. Do czyszczenia dzbana używamy dużego wyciora (lub tego, którym czyściliśmy wnętrze fajki, trzeba po prostu zrobić to nieco dokładniej ze względu na krótkie włosie), można też użyć odrobiny płynu do mycia naczyń żeby pozbyć się zapachu, który pozostawiła po sobie woda i dym. Po umyciu całości pozbywamy się nadmiaru wody – rurki/korpus przedmuchujemy, otrzepujemy i ewentualnie osuszamy ręcznikiem, po czym zostawiamy na godzinę/dwie w suchym i czystym miejscu. W przypadku fajek gwintowanych, po suszeniu możemy delikatnie nasmarować wszystkie gwinty olejem.

 

Czyszczenie specjalne: 

 

 

 

Przygotowywujemy dwa roztwory (moja fajka jest mała i rozkręcana wiec wystarczył niewielki garnek, z dużymi fajkami może być problem i trzeba to robić partiami – można użyć wysokiego naczynia i najpierw moczyć dół a później obrócić do góry nogami) sody oczyszczonej (jedno opakowanie na 1.5 – 2 litry cieplej wody) i kwasku cytrynowego (takie same proporcje). Korpus należy umieścić w garnku z sodą na 30-60 minut i później tak samo włożyć do roztworu kwasku cytrynowego (UWAGA! Kwasek cytrynowy jest żrący więc nie należy zostawiać elementów metalowych na dłuższy czas. Roztwór zacznie przeżerać fajkę – w ten sposób możemy łatwo pozbyć się np. gwintów, które po prostu się rozpuszczą) -  w ten sposób pozbędziemy się lekkich zaśniedzeń i innych zabrudzeń, których nie możemy wyczyścić tradycyjnymi metodami.

Do tej kategorii zaliczyłem też czyszczenie węża (UWAGA! Nie wszystkie węże nadają się do mycia!) mimo, iż powinniśmy to robić nieco częściej (ja robie to co mniej-więcej 10 paleń). Do szklanki z ciepłą wodą (200-250 ml, zależy od pojemności węża) wsypujemy dwie łyżki sody oczyszczonej, wlewamy roztwór do węża zatykając jeden z końców, zostawiamy kilka-kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni i energicznie machamy wężem na boki przez 3-5 minut. Czynność powtarzamy z roztworem kwasku cytrynowego (te same proporcje), a na koniec przepłukujemy obficie wodą. Po czyszczeniu wieszamy na kilkanaście godzin otworami w dół tak, żeby woda wypłynęła i żeby wąż w środku wysechł.

 

Autor: guldur

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.dodajdo.com
Ubrania Ciążowe